ara ki bulasın!

Sıkça Sorulan Sorular / Hesabım

Profilime nasıl ulaşırım?

Sitenin sağ üstünde bulunan profil ikonuna tıklayarak profilini görüntüleyebilirsin.

Profil bölümünde sol tarafta, üye olurken vermiş olduğun bilgiler yer alır. Hatalı bir bilgin olduğunu farkedersen bu alandan güncelleyebilirsin. Cep telefonu numaranı Danışma Merkezi’mizi arayarak güncelleyebilirsin.

Sağ tarafta ise profil özetin yer alıyor. Kırmızı Kasa’da şu ana dek neler yaptığını buradan görebilirsin.

Şifremi hatırlamıyorum?

Güvenlik nedenlerinden dolayı şifreni e-posta ile yollayamıyoruz.

Kırmızı Kasa’ya giriş yapma sayfasına ulaş ve “Şifremi unuttum” bağlantısına tıkla. Doğum tarihini ve e-posta adresini girerek “Gönder” butonuna bas. Yeni şifre almak için izlemen gereken yolu sana göstereceğiz.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Sisteme giriş yaptıktan sonra Profilim bölümüne ulaş. Bu alanda ortada yer alan form, şifreni değiştirmeye yarıyor. Önce eski şifreni gir, ardından 2 kez yeni şifreni gir ve “Değiştir” butonuna bas. Bu kadar.

E-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?

Sistemde kayıtlı e-posta adresin, profil bilgilerin arasında yer alıyor. Hatalı bir adres verdiğini farkedersen bu alandan hemen güncellemelisin ki hediyelerin sana ulaşsın.

Yeni bir e-posta adresi aldım, bu adresle giriş yapabilir miyim?

İlk önce sistemde kayıtlı olan e-posta adresinle Kırmızı Kasa’ya giriş yapmalısın. Sonra Profilim bölümüne gir, e-posta adresini düzenle ve kaydet. İşte bu kadar.

Hesabım kilitlendi, ne yapabilirim?

Coca-Cola Kırmızı Kasa’da 1 takvim günü içerisinde 10 kez hatalı kod girişi yapman durumunda güvenlik sebepleriyle bu takvim günü içerisinde hesabına kod giriş yetkin durdurulur. Ertesi gün tekrar denediğinde kod girişlerini sorunsuz olarak yapabilirsin. Hesabın bloke olduğunda sadece web sitesi üzerinden değil, mobil uygulamalar ve SMS ile katılımlarda da kod girişin kabul edilmeyecektir.

Eğer kodları yanlış girmediysen ve hesabın hala kilitli görünüyorsa İletişim sayfamızdan bize konuyu yazabilir veya Danışma Merkezi numaramızdan bize ulaşabilirsin. Sana hemen yardımcı oluruz.

Hediyeleri almak için Türkiye’de mi yaşamak zorunda mıyım?

Kırmızı Kasa sadece Türkiye’de yaşayanlara açıktır. Sadece Türkiye içindekilere hediye ulaştırabiliriz.

Kırmızı Kasa hesabımı nasıl kapatabilirim?

İletişim sayfamızdan bize ulaşmalı ve hesabını kapatma isteğini iletmelisin.

Kırmızı Kasa hesabını kapatırsan, o ana dek biriktirdiğin puanları kaybedersin ve hesabına bir daha giremezsin. Aynı bilgiler ile Coca-Cola Kırmızı Kasa’da tekrar hesap açsan bile geçmiş puanlarını geri alamazsın.

Bilgilerim güvende mi?

Coca-Cola Türkiye olarak kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için çok önemli. Bu konuda daha detaylı bilgiye Gizlilik Beyanı sayfamızda ulaşabilirsin.

Facebook Hesabınla Üye Ol yöntemini kullanarak nasıl üye olabilirim?

Facebook’a üyeysen ve Kırmızı Kasa hesabın yok ise Facebook Hesabınla Üye ol butonuna tıklayarak kayıt sürecini daha kısa hale getirebilirsin. Facebook hesabını bağladığın anda kayıt formundaki bazı alanlar otomatik olarak doldurulacak.

Bu arada, Facebook ile bağlanman veya Kırmızı Kasa üyelik sistemi ile üye olman durumlarında, 18 yaşından büyük olma zorunluluğu her zaman vardır.

Facebook hesabımla bağlandıktan sonra, Kırmızı Kasa’da Facebook’ta kullandığımdan farklı bir e-posta kullanabilir miyim?

Facebook’la bağlandıktan sonra, dolu gelen bilgilerin üzerinde değişiklik yapabilirsin. E-posta adres bilgini, daha önce Kırmızı Kasa’da kullanılmamışolan bir e-posta adresiyle değiştirebilirsin.